Badanie: Aplikacja do śledzenia sprawności fizycznej precyzyjna dla tętna, a nie kalorii

Badanie: Aplikacja do śledzenia sprawności fizycznej precyzyjna dla tętna, a nie kalorii
Sierpień 19 13:09 2017

Jeśli uważasz, że Twoje urządzenie do ćwiczeń na nadgarstku daje dobry pretekst do spożycia kolejnej słodkiej potrawy, warto pomyśleć znowu. Ostatnie badania przeprowadzone przez Stanford University School of Medicine twierdzą, że urządzenia fitness nie są dokładne w śledzeniu kalorii. Badanie wskazuje jednak, że urządzenie to jest dokładne jeśli chodzi o pomiar tętna. Badacze Stanford zbadali pomiary zarejestrowane w czasie odpoczynku i podczas ćwiczeń. „Ludzie opierają życie na danych dostarczonych przez te urządzenia”, powiedział Euan Ashley, jeden z badaczy badania.

Badanie dotyczyło siedmiu urządzeń noszonych na nadgarstku: były to: Apple Watch, Basis Peak (wersja 1), Fitbit Surge i Microsoft Band (wersja 1). Pozostałe trzy to Mio Alpha 2, PulseOn i Samsung Gear S2. Sześćdziesięciu uczestników obojga płci trzymało na swoich nadgarstkach cztery urządzenia śledzące, gdy siedziały, i gdy ćwiczyły na bieżni i rowerze stacjonarnym. Uczestników charakteryzowała różna kondycja fizyczna. Urządzenia mierzyły tętno i zużytą energię, lub spalanie kalorii, w zajęciach poczynając od siedzenia do powolnego chodu i biegu. Badały one również osoby z różnymi prędkościami na rowerach. Profesjonalne przyrządy medyczne mierzą współczynnik sercowy i oddechowy, a także temperaturę i ciśnienie krwi. Naukowcy porównali wyniki pomiarów sprawności z wynikami „złotych standardowych przyrządów medycznych”.

Końcowe sprawozdanie z badania opublikowano w zeszłym tygodniu. Stwierdzono, że żaden z trackerów nie spotkał się z tym, co badacze uważali za akceptowalny poziom błędu w pomiarze zużycia energii. Dopuszczalny poziom błędu wynosi pięć procent lub mniej. Naukowcy stwierdzili, że Fitbit Surge jest najbardziej dokładnym narzędziem do wykorzystania energii. Miał średni poziom błędu wynoszący 27,4 procent. Badanie wykazało, że PulseOn jest najmniej dokładnym trackerem, z 92,6 procentowym poziomem błędu. Wskaźnik błędu był wyższy u mężczyzn niż u kobiet z testowanymi testerami sprawności. Średni wskaźnik błędu dla wszystkich badaczy badanych we wszystkich formach ćwiczeń był o 4 procent wyższy dla mężczyzn niż dla kobiet.

Dobrą wiadomość jest to, że urządzenia zdały egzamin jeśli chodzi o pomiar tętna. Wszystkie oprócz jednego z trackerów spełniały akceptowalny poziom błędu w pomiarze tętna. Z śledzonych badań zegarek Apple Watch był najdokładniejszy przy pomiarze tętna, przy średnim wskaźniku błędu wynoszącym dwa procent. Samsung Gear S2 był najmniej dokładny ze średnim poziomem błędu wynoszącym około 7 procent. Dla obu pomiarów zużycia energii i tętna, naukowcy stwierdzili, że „Apple Watch miał najbardziej korzystny profil błędu, podczas gdy Samsung Gear S2 miał najmniej korzystny”.

  Kategorie: