Jak chronić zęby przed próchnicą?

Jak chronić zęby przed próchnicą?
Wrzesień 08 12:41 2017

Lakierowanie jest jedną z podstawowych metod zabezpieczenia zębów przed powstawaniem próchnicy. Mogą z niej korzystać pacjenci w różnym wieku, a jej działanie polega na stworzeniu warstwy ochronnej, zabezpieczającej powierzchnię zębów przed szkodliwą działalnością bakterii.

Lakierowanie zębów jest bardzo prostym zabiegiem, polegającym na nakładaniu na ich powierzchnię specjalnego płynu zawierającego fluor. Warstwa ochronna, jaką tworzy płyn, wzmacnia szkliwo, zapobiegając rozwojowi bakterii powodujących próchnicę. Jak podkreśla niejeden denstysta, metoda ta stosowana regularnie znacząco zmniejsza możliwość wystąpienia próchnicy.

Z czego wynika skuteczność lakierowania zębów, jeśli proces opiera się na tworzeniu warstwy z fluoru? Przede wszystkim na stężeniu fluoru, kontakcie zębów z fluorem oraz przygotowaniu zębów do zabiegu i samo jego wykonanie. Metoda ta już od dawna jest stosowana, ale niestety niezwykle rzadko przez pacjentów wykorzystywana. Wielu z nich poddaje w wątpliwość skuteczność zabiegu.

Lakierowanie stosuje przede wszystkim w stomatologii dziecięcej w późniejszych etapach życia. Jednak wiele osób z czasem zapomina o profilaktyce przeciwpróchniczej, co sprawia, że wśród dorosłych pacjentów częstszą przyczyną wizyt u dentysty jest leczenie, a nie zapobieganie próchnicy.

Stomatolodzy przekonują, że nie tylko w wieku dziecięcy, ale i dorosłym warto pamiętać o tej metodzie. Ponowne nałożenie warstwy ochronnej fluoru można wykonać już po pół roku od pierwszego zabiegu.

Z zabiegu lakierowania powinny korzystać osoby z wysokim ryzykiem występowania próchnicy. Lakierowanie jest również bardzo ważne przy stosowaniu takich zabiegów jak usuwanie kamienia nazębnego czy oczyszczania zębów, czyli przy wszystkich zabiegach powodujących nadwyrężenie struktury szkliwa. Sam zabieg jest bezbolesny i trwa około 15 minut. Nałożenie lakieru wymaga wcześniejszego oczyszczenia powierzchni zębów, zaś później nie należy nic jeść i pić przez około godzinę, a w dniu zabiegu nie należy również szczotkować zębów, by nie usunąć warstwy ochronnej, która powinna utrzymać się od kilku godzin do kilku dni. Tak długa ekspozycja szkliwa na fluor wzmacnia jego strukturę, zwiększając odporność na działanie bakterii powodujących próchnicę.

Mimo niewątpliwej skuteczności lakierowanie powinno być zawsze wykonywane przez stomatologa, który sam zdecyduje o konieczności i częstotliwości jego stosowania, oceniając stan zębów pacjenta.

  Kategorie: