Dlaczego warto monitorować poziomy wilgotności w domu

Dlaczego warto monitorować poziomy wilgotności w domu
Sierpień 03 11:24 2017

Utrzymanie dobrej jakości powietrza w domu jest ważne dla zdrowia całej rodziny. Albo zbyt duża lub zbyt mała wilgotność może prowadzić do wzrostu niezdrowych cząstek w powietrzu. EPA zaleca utrzymanie wilgotności względnej pomiędzy 30% a 50%. Poziomy wilgotności w domu można sprawdzić za pomocą cyfrowego miernika wilgotności lub higrometru, który można znaleźć w większości sklepów z artykułami metalowymi.

Co się stanie, jeśli masz zbyt dużą wilgotność wewnątrz? Możesz zauważyć, czy powietrze wewnętrzne jest zbyt wilgotne, jeśli zauważysz: kondensacja w oknach, plamy wody na tkaninach lub podłogach, pleśń w łazience, piwnicy lub pod umywalką. Pleśń wytwarza alergeny, substancje drażniące, a czasem substancje potencjalnie toksyczne. Otwórz okna, gdy gotujesz lub używasz zmywarki, aby złagodzić wysoki poziom wilgotności. Wentylatory wywiewne w kuchni lub łazience mogą również pomóc. Najłatwiejszym sposobem na pokonanie wysokich poziomów wilgotności jest włączenie centralnego klimatyzatora. Jeśli to jeszcze nie wystarczy, może być konieczne zainwestowanie w osuszacz do osuszenia powietrza.

Większość przenośnych, jednomodułowych osuszaczy jest samoczyszcząca się i posiada złącze węża odprowadzającego. Musisz umieścić go w miejscu, gdzie wąż może opróżnić wodę, na przykład umywalkę w pralni. Osuszacze z dużymi tubami lub pojemnikami na kapanie być opróżniane rzadziej. Niektóre osuszacze wykorzystują technologię odparowywania, więc nie potrzebny jest wąż odpływowy.

Inwestowanie w osuszacz jest jedną z opcji, ale są też proste triki, których można użyć, aby zmniejszyć poziom wilgotności w domu. Jeśli jesteś w trakcie przebudowy lub remontu łazienki, rozważ użycie farby i gruntu odpornego na mączniaka. Nawet jeśli używasz tej farby tylko do dolnych części ścian, można pokryć stare plamy pleśni i uniemożliwić rozwój nowych plam. Można również odrzucić dywaniki łazienkowe , aby zapobiec powstawaniu pleśni.
Dodaj rośliny w pomieszczeniach, aby zmniejszyć wilgotność wewnątrz pomieszczeń i spraw, aby dom był przytulny. Lilia pokojowa może pochłaniać wilgoć i toksyny przez liście. Lilie pokojowe potrzebują tylko pośredniego światła słonecznego, co czyni je idealnymi roślinami domowymi. Jeśli szukasz rośliny, która może być zawieszona, angielski bluszcz może być idealnym wyborem. Kiedy są zawieszone wysoko, pochłaniają wilgoć unoszącą się w powietrzu i nie musisz się martwić, że je przewrócisz.

  Kategorie: