Negatywne stereotypy wpływają na wyniki w piłce nożnej kobiet

Negatywne stereotypy wpływają na wyniki w piłce nożnej kobiet
Sierpień 16 13:03 2017

Według nowych badań opublikowanych w Psychologii Sportu i Ćwiczenia, pomówienia na temat kobiet grających w piłkę nożną, a konkretnie umniejszanie ich zdolności znacznie zmniejszyło szybkość dryblingu. Wyniki wykazują, że negatywne stereotypy mogą mieć wpływ na sportowe wyniki. Nadal istnieje stereotyp, że kobiety gorzej radzą sobie w tej grze niż mężczyźni. Ten pogląd utrzymuje się niezależnie od sukcesu kobiet w tej dziedzinie. Na przykład drużyna niemieckiej kobiecej piłki wygrała dwukrotnie Puchar Świata, a drużyna zajmuje obecnie drugie miejsce w rankingach FIFA (drużyna mężczyzn zajmuje 4. pozycję). Co więcej, zasięg kobiet w piłce nożnej jest mały, a ich zarobki są znacznie poniżej ich męskich odpowiedników. Naukowcy z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie badali jeden stereotyp w szczególności: „kobiety nie potrafią grać w piłkę nożną”. Pomimo sukcesu reprezentacji narodowej kobiet, stereotyp ten jest nadal powszechny w Niemczech. Niemcy są jedynym krajem, w którym zarówno kobiety jak i mężczyźni zdobyli Puchary Świata w piłce nożnej.
W badaniu wzięło udział trzydziestu sześciu nastolatków, którzy grają na konkurencyjnym poziomie z trzech klubów piłkarskich we Frankfurcie. Uczestnicy zostali poproszeni o przeczytanie fikcyjnego artykułu o kobiecej niższości w piłce nożnej lub o rosnącej popularności piłki nożnej na całym świecie. Następnie musieli odpowiedzieć w siedmiopunktowej skali, czy zgadzają się ze stwierdzeniem „Myślę, że chłopcy i dziewczęta grają w piłkę nożną równie dobrze”.
Negatywne stereotypy mogą ograniczyć kobiety w wykorzystaniu ich potencjału i wpływu na udział w sporcie. To badanie potwierdza wyniki poprzednich badań, wykazując, że kobiety są pod wpływem stereotypu zagrożenia już w latach nastoletnich. Dlatego zachęty i pozytywne przesłania są ważne dla zwiększenia udziału kobiet w sporcie i nie tylko.

  Kategorie: