Rozmowa na błahe tematy może uczynić nas szczęśliwszymi

Rozmowa na błahe tematy może uczynić nas szczęśliwszymi
Sierpień 28 11:01 2017

Rozmowa towarzyska. Pogawędka. Są to krótkie rozmowy na imprezach, podczas gdy czekamy w kolejce w sklepie, na imprezach rodzinnych lub w pracy. Takie rozmowy zdarzają się nam podczas spotkania z osobami, które znamy lub też nie.
Wielu ludzi uważa, że takie rozmowy na przypadkowy temat są dość trudne. Niektórzy ludzie mówią, że nienawidzą tego typu rozmów. Inni mówią, że taka pogawędka jest stratą czasu. Jednakże, jak się okazuje takie rozmowy na błahe tematy mogą być całkiem przydatne.
Te na pozór nic nie znaczące wymiany zdań otwierają drzwi, które mogą prowadzić do większych, bardziej znaczących rozmów. Kiedy spotykasz kogoś po raz pierwszy na ulicy, byłoby to dość dziwne aby rozpocząć rozmowę z nim na temat polityki, wojny, czy też sensu życia. Taka rozmowa towarzyska może pomóc Ci zdecydować, czy chcesz poznać daną osobę bliżej, czy też nie. Powiedzmy, że rozmawiasz z kimś na przyjęciu. Ale osoba ta chce ciągle rozmawiać tylko na przykład o kotach. W tym momencie możesz nie chcieć nawiązywać bliższego kontaktu, oczywiście pod warunkiem, że nie jesteś wielkim wielbicielem tych czworonogów.
Taka rozmowa niby o niczym może zwiększyć poczucie zrozumienia, lub empatię, do osób, które znasz dobrze lub też nie. Rozmowy z kolegą z pracy o jego dziecku może pomóc zrozumieć Ci tą osobę trochę bardziej i poznać ją nie tylko od strony zawodowej. Jest to tak zwane budowanie dobrych relacji w pracy.
Pogawędka może pomóc nawet większym społecznościom – naszym relacjom z sąsiadami, czy też kolegami z pracy. Wymiana się przepisem kulinarnym w twoim mieszkaniu w bloku może spowodować, że Twoi sąsiedzi będą dla Ciebie bardziej życzliwi, a nawet pokuszą się oni o jakiś spotkania towarzyskie z Twoim udziałem.
I oczywiście takie błahe rozmowy powodują, że stajemy się szczęśliwsi. Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago poprosili kilku uczestników, aby porozmawiali z ludźmi podczas swojego dojazdu pociągiem do pracy. Eksperyment ten dowiódł, iż osoby, które zaczęły całkiem niezobowiązującą rozmowę z nieznajomymi poczuli się pozytywnie nastawieni, w przeciwieństwie do osób, które tego nie uczyniły.
W 2013 r. naukowcy z uniwersytetu w Essex w Wielkiej Brytanii w podobnym badaniu poprosili niektórych osoby aby porozmawiały choć przez chwilę z osobami, których nie znają. Wyniki tego badania wypadły podobnie do poprzedniego testu.

  Kategorie: